Podatek VAT w firmie

Każdy przedsiębiorca, który zarejestrował własną działalność jest zobowiązany do płacenia podatków. Rozliczenie VAT jest konieczne na każdym etapie obrotu towarami lub usługami. W zależności od dochodu, podatnicy są podzieleni na czynnych, którzy podatek VAT płacą i na zwolnionych, których przychód nie przekracza 200 tysięcy zł. Jest to informacja szczególnie ważna dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z własnym biznesem w trakcie trwania roku, gdy szacunkowo nie ma możliwości, by osiągnąć taką kwotę z przychodu, jeśli do końca roku kalendarzowego pozostało kilka miesięcy. Po jego osiągnięciu należy zarejestrować się jako podatnik VAT.

Dlaczego warto zostać VAT-owcem

Niektóre kategorie towarów i usług nie są objęte zwolnieniem, nawet jeśli wielkość sprzedaży nie przekracza limitu. Należą do nich:

  • Sprzedaż wyrobów z metali szlachetnych
  • Sprzedaż towarów z podatkiem akcyzowym
  • Sprzedaż nowych środków transportu
  • Sprzedaż terenów budowlanych
  • Sprzedaż towarów i usług w UE

Podatnikiem VAT można również zostać dobrowolnie. Nawet jeśli odprowadza się VAT, co łączy się pozornie z dodatkowymi kosztami firmy, można go odzyskiwać. Podatek VAT finalnie i tak płaci konsument, więc przedsiębiorca jest tak naprawdę pośrednikiem w przekazywaniu podatku do fiskusa. Wszystkie płatności najlepiej przeprowadzać z firmowego konta, które można założyć w oparciu o ranking kont firmowych. Okres rozliczeniowy ustala się na początku każdego roku. Może to być raz na miesiąc lub raz na kwartał.

Odliczanie podatku VAT

Urząd skarbowy pobiera różnicę między podatkiem naliczonym, a należnym. Dzięki temu ten sam produkt nie zostaje wielokrotnie opodatkowany podczas obrotu. Jeśli VAT naliczony, powstały przy zakupach towarów i usług wykorzystywanych do własnej działalności przedsiębiorcy jest wyższy od należnego, który powstaje w wyniku doliczenia do cen sprzedaży przez niego, można ubiegać się o zwrot tej nadwyżki. Osoba, która płaci podatek VAT musi jednak umieć obliczyć jego wysokość z racji tego, że stawki dla niektórych produktów są różne oraz powinien wiedzieć, od jakich zakupów dla firmy taki podatek może odliczyć.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *