Smary silikonowe – niezawodne preparaty o szerokim zastosowaniu

Smar silikonowy to produkt o szerokim zastosowaniu. Skrzypiące zawiasy, przymarznięte zamki, zacinające się szyny to tylko niektóre z wielu sytuacji, kiedy warto sięgnąć po ten preparat. Jakie są rodzaje oraz zastosowanie smarów silikonowych marki SPECOL?

Czym charakteryzuje się smar silikonowy

Jest to bardzo skuteczny środek penetrująco – smarujący, którego głównym składnikiem jest silikon organiczny. Jest to preparat hydrofobowy, który sprzyja wypieraniu wody. Po naniesieniu na powierzchnię nośnik odparowuje i tworzy się cienka, odporna na wodę warstwa smaru.

Smary silikonowe a ich istotne zalety

Produkt ten posiada mnóstwo zalet. Pośród wielu z nich można wymienić to, że nie twardnieje, dzięki czemu zachowuje elastyczność przez długi czas. Dzięki tworzeniu się na powierzchniach bariery hydrofobowej jest ona dobrze chroniona przed zawilgoceniem oraz przymarznięciem.

Preparaty te są antystatyczne, nie łapią brudu oraz nie tworzą klejącej powłoki. Są one doceniane ze ze względu na wygodę pracy. Wystarczy bowiem niewielka warstwa preparatu, aby osiągnąć oczekiwany rezultat.

Jakie są rodzaje smarów silikonowych

Preparat ten jest dostępny na rynku w wielu postaciach. Wyróżnia się smary silikonowe:

 • w aerozolu – taka konsystencja pozwala na łatwe nałożenie cienkiej oraz równomiernej warstwy wystarczającej do stworzenia filmu odpowiedzialnego za poślizg. Preparaty są wyposażone w końcówkę z rurką, która pozwala dotrzeć do wielu trudno dostępnych zakamarków, tj. zawiasy czy wnętrza zamka.
 • w formie pasty – które to odznaczają się bardzo dużą odpornością na wysokie temperatury. Smar w takiej postaci jest bardzo gęsty, zatem podczas jego nakładania warto użyć pędzla lub gąbkę. Dzięki temu można go równomiernie rozłożyć na każdej powierzchni.
 • w sztyfcie – które to doskonale sprawdzają się w branży motoryzacyjnej. Jest do nich dołączony gąbkowy aplikator, który ułatwia precyzyjne nałożenie preparatu.

Smary silikonowe – środek o szerokim zastosowaniu

Produkty te posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Doskonale nadają się do konserwacji metalowych, gumowych, plastikowych oraz drewnianych powierzchni. Potrafią one skutecznie zapobiegać pękaniu zmurszałych materiałów oraz parceniu się gumy. Silikonowe preparaty smarujące można też użyć do:

 • smarowania ogniw łańcucha rowerowego
 • smarowania prowadnic szuflad oraz bieżni maszyn
 • zabezpieczenia zamków oraz uszczelek samochodowych,
 • naoliwienia piszczących zawiasów drzwi
 • zapewnienie poślizgu powierzchniom tnącym
 • smarowania łożysk
 • smarowanie zaworów oraz złączek sanitarnych
 • zabezpieczenia drewna przed wilgocią
 • zabezpieczenia spinek tapicerki oraz plastikowych zatrzasków

Warto pamiętać o tym, że smar silikonowy jest w stanie pracować w temperaturach od 50 do 200 stopni Celsjusza, zatem nie nadaje się on do zabezpieczenia elementów silnika oraz układu hamulcowego. Podzespoły te nagrzewają się bowiem do znacznie wyższych temperatur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *