Sterowanie do suszarni. W czym pomaga

W tym wpisie wyjaśnimy, jak sterować suszarnią drewna za pomocą odpowiedniego regulatora. Istotne jest przeznaczenie. System sterowania suszarnią drewna ma za zadanie utrzymywać w czasie całego procesu suszenia drewna wilgotność oraz temperaturę na odpowiednim poziomie. To sprawia, że proces suszenia jest zoptymalizowany. Chodzi o to, aby sterownik prawidłowo współpracował ze siłownikami przepustnic wlot ciepłego powietrza do wylotowych kominków,

Konstrukcja suszarni do drewna. Czym jest?

Podstawowy system suszenia drewna działa dzięki odpowiedniemu sterownikowi. Ten sterownik działa autonomicznie. Jednak posiada również możliwość sprawnej komunikacji z komputerem, do którego jest podłączony. Możliwa jest w tym zakresie współpraca zdalna. Wtedy możemy nastawić właściwe parametry sterownika. System sterowania suszarnią wymaga zrozumienia, jak działa. Kluczową rolę odgrywa sterownik. Ten posiada dwa wejścia termometru rezystancyjnego (jest to psychrometr z termometrem wilgotnym oraz suchym), a także cztery przekaźnikowe wyjścia sterujące. Ten sterownik ma wbudowany akustyczny alarm wewnętrzny z możliwością prawidłowego sterownia sygnalizatorem zewnętrznym.

Urządzenia wykonawcze współpracują z odpowiednim regulatorem i są podłączone poprzez przekaźniki, natomiast urządzenia o dużej mocy i urządzenia trójfazowe wymagają odpowiednich styczników. Sterowanie do suszarni to dosyć zaawansowany system. Sterownik suszarni może także współgrać z innymi urządzeniami wykonawczymi. Mowa o nawilżaczach, chłodnicach, nagrzewnicach oraz wentylatorach.

Sterowanie do suszarni. Jakie jest działanie?

Zadaniem sterownika jest załączenie siłowników, które przymykają wlot strumienia ciepłego powietrza, a także wylotowych kominków pary. Sam proces sterowania suszeniem drewna następuje w zależności od nastawionych wartości temperatury i wilgotności (mamy na myśli psychrometryczną różnicę temperatur). Istotny jest w tym wypadku algorytm PID. Możliwy jest dobór i ustawienie dynamicznych regulacji. Sama nastawa parametrów regulacji, jak również parametrów sygnału trójstawnego może być dokonana z przeznaczonej do tego klawiatury sterownika.

Co powinniśmy wiedzieć o oszczędności energii elektrycznej i cieplnej?

Obroty wentylatorów w czasie procesu suszenia możemy odpowiednio zmieniać, żeby optymalizacja przepływu powietrza była właściwa. Znaczenie ma także właściwa regulacja kominków wentylacyjnych. Chodzi o zminimalizowanie straty energii cieplnej. Dzięki takim rozwiązaniom możemy znacząco ograniczyć zużycie energii elektrycznej i cieplnej w czasie procesu suszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *