Ból w klatce piersiowej – to może być dławica piersiowa

Wiele osób doświadcza często przemijającego bólu w klatce piersiowej. Objaw ten jest na początku bagatelizowany, gdyż po krótkim odpoczynku samoistnie ustaje. Jednak regularne napady utrzymujące się przez długi czas, brak poprawy i szybka męczliwość powinny być sygnałem do udania się na diagnozę kardiologiczną. Mogą one oznaczać bardzo poważną chorobę – dławicę piersiową.

Dławica piersiowa – czym charakteryzuje się ta choroba

Dławica piersiowa to zespół objawów świadczących zazwyczaj o rozwijającej się i pacjenta chorobie wieńcowej. Zazwyczaj w następstwie zmian miażdżycowych, światła tętnic doprowadzających krew do serca powoli się zwężają. W efekcie mięsień sercowy przestaje być dostatecznie dotleniony i odżywiony, co skutkuje jego niską wydolnością.

Serce z dławicą piersiową przestaje „nadążać” za gospodarzem i nie pompuje dostatecznie szybko krwi w czasie wysiłku. Wówczas chory doznaje bólu w klatce piersiowej, który ustępuje po odpoczynku. W pewnych sytuacjach, takich jak stres również możemy mieć ten objaw. Czasem ból ten może pojawić się samoistnie i również samoistnie zniknąć.

Ból przy dławicy piersiowej charakteryzuje się:

  • uciskiem a nie kłuciem
  • pojawianiem się na skutek wysiłku lub stresorów i ustępowaniem po odpoczynku
  • umiejscowieniem w okolicy mostka lub górnej części brzucha i promieniowaniem
  • krótkotrwałością (kilka minut)
  • przemijalnością na skutek podania nitrogliceryny

Poza tym charakterystycznym bólem, chory w czasie ataku może doznawać również duszności.

Dławica piersiowa – co dalej

Przy utrzymujących się regularnych atakach, należy niezwłocznie udać się na diagnozę kardiologiczną. Nieleczone objawy wieńcowe mogą doprowadzić do zawału lub udaru, dlatego też bardzo ważne, by w porę rozpocząć leczenie.

Poza niezbędnymi lekami, pacjent musi prowadzić zdrowy tryb życia oraz regularnie badać pracę serca. Kontrolę nad pracą mięśnia sercowego można bardzo łatwo przeprowadzać w warunkach domowych dzięki dostępnym na rynku (np. w kardia mobile sklep) urządzeniom medycznym. Dobrym przykładem jest tu przenośne EKG, które możemy nosić zawsze przy sobie i w razie ataku się zbadać. To pomoże choremu „trzymać rękę na pulsie” i odróżnić objawy niepokojące (np. migotanie przedsionków) od dławicowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *