W jaki sposób zbadać trzeźwość
Dawniej badanie trzeźwości kojarzyło się wyłącznie z popularnym „balonikiem”. Dziś – na szczęście – już nie ma po nim śladu. Nie dość, że metoda ta była dość mało efektywna, to jeszcze nie dawała rzetelnych wyników pomiaru. Dziś korzysta się ze znacznie bardziej wyrafinowanych metod, dzięki którym dokładność pomiaru jest zdecydowanie większa.
Na czym polega badanie trzeźwości
Najbardziej wiarygodną metodą badania trzeźwości jest analiza poziomu zawartości alkoholu we krwi danej osoby. Korzysta się z niej najczęściej wówczas, gdy bada się osobę podejrzaną o popełnienie wykroczenia lub przestępstwa. Stężenie alkoholu bada się drogą chemiczną, wykorzystując do tego celu specjalne odczynniki chemiczne. Krew w trakcie tego badania jest pobierana przez wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia, dzięki czemu ryzyko popełnienia błędu metodologicznego jest znikome. Owszem, metoda ta wiąże się z pewnymi niedogodnościami, ale na chwilę obecną jest najbardziej wiarygodna. Jeśli istnieją jakiekolwiek wady badania poziomu alkoholu we krwi, to najczęściej dotyczą one ryzyka popełnienia błędu w trakcie samego pomiaru lub przewożenia próbek krwi. Istnieje również ryzyko, że badany materiał zostanie uszkodzony na skutek oddziaływania zewnętrznych czynników (np. wysokiej temperatury), co w konsekwencji może doprowadzić do wypaczenia wyników pomiaru.
Badanie alkomatem – szybko i sprawnie
W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Badanie to wykonywane jest za pośrednictwem alkomatu, który posiada specjalny ustnik i wewnętrzny czujnik, który analizuje ilość alkoholu w próbce powietrza. Z metody tej korzysta przede wszystkim Policja, która posiada dostęp do sprawdzonych i certyfikowanych alkomatów. Badanie takie może być przeprowadzone na wniosek policjanta (np. w trakcie kontroli drogowej), a także na wniosek osoby badanej (np. w komisariacie). Coraz więcej osób ma do dyspozycji swój własny alkomat, za pomocą którego można sprawdzić zawartość alkoholu z mniejszą lub większą dokładnością. Zwykle jednak badanie to ogranicza się do kilkudziesięciu sekund, w trakcie których badany wdmuchuje odpowiednią dawkę powietrza i uzyskuje wynik na wyświetlaczu LCD. Dokładność uzyskanych wyników zależy od rodzaju alkomatu i czasu, jaki upłynął od ostatniej kalibracji.
Podsumowując, badanie alkomatem to dziś najszybszy sposób na określenie poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. I choć na wyświetlany przezeń wynik może wpłynąć szereg różnych czynników, to świetnie nadaje się on do badania wstępnego.