Jak wybrać alkomat do użytku osobistego

Bezpieczeństwo na drodze dla wielu osób jest dziś priorytetem. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się dzisiaj alkomaty do użytku indywidualnego.

Jaki alkomat kupić

Sporo osób ocenia alkomaty przez wzgląd na ich cenę. W wielu przypadkach może być to błędem. Podstawowy alkomat możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych, jednak tego typu urządzenia często nie spełniają nawet podstawowych wymagań jakości. Podczas wyboru odpowiedniego miernika, warto posłużyć się bardziej rzetelnymi metodami oceny. Więcej porad znajdziesz na: https://www.kalibrujemy.pl/blog/3-jaki-wybra-alkomat

Rodzaje alkomatów

Na rynku obecnie znajduje się kilka typów indywidualnych alkomatów. Dla laika wybór odpowiedniego może być nie lada wyzwaniem. Alkomaty dzielimy przez wzgląd na rodzaj zastosowanego w nim czujnika. Wyróżniamy alkomat elektrochemiczny, alkomat półprzewodnikowy oraz alkomat spektrometryczny. Zwykłemu użytkownikowi te terminy jednak nieszczególnie pomogą.

Cechy dobrego alkomatu

W praktyce podczas wyboru alkomatu powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na dwa parametry. Czułość alkomatu, czyli jego rozdzielczość oraz dokładność, czyli miarę błędu, który może wyniknąć z pomiaru. Rozdzielczość oznacza do ilu miejsc po przecinku może mierzyć alkomat. Na przykład alkomat o rozdzielczości 0,01mg/l, może mierzyć zawartość alkoholu z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Widzimy więc, że kupno urządzenia o słabej rozdzielczości może znacząco zaburzyć wyniki pomiaru, zwłaszcza w wartościach granicznych. Ogólnie rzecz biorąc, pod tym kątem najlepszym wyborem są alkomaty elektrochemiczne, używane także przez policję.

Innymi ważnymi cechami alkomatów są również żywotność oraz stabilność. Stabilność informuje nas o ilości pomiarów, które będziemy mogli wykonać przed przeglądem czujnika. Przodują tu alkomaty elektrochemiczne, kalibracje przeprowadza się w nich po przeprowadzeniu około 500 pomiarów lub po upływie maksymalnie 18 miesięcy. Żywotność alkomatu określa nam maksymalną ilość pomiarów.

Podczas wyboru alkomatu warto też zwrócić uwagę na czas gwarancji, możliwość darmowej kalibracji oraz jego wielkość i łatwość użytkowania.

Odpowiedź na pytanie jaki alkomat kupić, zależy więc w dużej mierze od tego jak będziemy go użytkować. W przypadku stosowania go sporadycznie, możemy spokojnie zaoszczędzić na wytrzymałości urządzenia. W takiej sytuacji pomocne nam będą również testy jednorazowe, które możemy kupić już za klika złotych za sztukę. Podczas ich zakupu zwróćmy jednak uwagę czy są one dostosowane do polskich wymogów prawnych.

Niezależnie jednak od alkomatu, na który się zdecydujemy, warto zaopatrzyć się w niego u sprawdzonego sprzedawcy, takiego jak sklep Kalibrujemy.pl. Unikniemy dzięki temu niespodzianek związanych z dostawą czy gwarancją urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *