Auschwitz tours

Obóz Auschwitz, to widmo straszliwej wojny, w której, w nieludzkich warunkach zginęły miliony osób z całego świata. Obóz został założony w czasie drugiej wojny światowej, przez nazistowskie Niemcy, na terenie polskiego miasta – Oświęcimia. Funkcjonował i zbierał mordercze żniwo w latach 1940-1945. Auschwitz do dziś powszechnie funkcjonuje w pamięci narodu żydowskiego, jako największy ośrodek masowej zagłady europejskich Żydów. Było to jednocześnie miejsce kaźni innych narodowości (Polaków, Rosjan, Romów), miejsce niewolniczej pracy, egzekucji i zbrodniczych eksperymentów.  Auschwitz jest zatrważającym świadectwem Holokaustu (Szoa) i hitlerowskich zbrodni.

Do obozu Auschwitz-Birkenau naziści wysłali co najmniej: 1,1 milionów Żydów, 150 tysięcy Polaków, 23 tysięcy Romów oraz kilkadziesiąt tysięcy więźniów innych narodowości. Większość z nich została tam zamordowana. Ci, którzy przeżyli do dziś nie mogą zapomnieć o koszmarach, które ich tam spotkały. Rozmiar okrucieństwa szokuje niezmiennie od 1945 roku, zatrważa i uświadamia do czego zdolna jest źle pokierowana ludzkość.

Na straży pamięci. 

W Auschwitz, gdzie kilkadziesiąt lat temu odbył się straszliwy mord na niespotykaną skalę, dziś możemy dać świadectwo pamięci. Już od 1947 roku na terenie byłego obozu działa nieprzerwanie Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Muzeum składa się z dwóch części: Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, wraz z 150 budynkami, 300 ruinami, autentyczną rampą kolejową i ogrodzeniami. Na terenie Muzeum mieści się również stała, poruszająca wystawa główna (fotografie dokumentalne, fotokopie dokumentów i eksponaty historyczne np. ubrania więźniarskie, walizki wraz z zawartością, prycze, wyposażenie baraków, rzeczy osobiste) oraz wystawy narodowe upamiętniające więźniów poszczególnych nacji. Auschwitz-Birkenau zostało wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO już w 1979 roku. Rocznie Muzeum Auschwitz odwiedza (Auschwitz tours) blisko 2 miliony osób z całego świata, w tym liczne delegacje największych polityków i przedstawicieli władz z różnych krajów np. George W. Bush.

Obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau dzieli od siebie 3,5 km, ale co 15 minut kursuje pomiędzy nimi bezpłatny autobus. Jeżeli ktoś ma jednak zasób sił, warto ten odcinek pokonać pieszo, przechodząc przez tereny, gdzie w czasie wojny znajdowały się niemieckie zakłady przemysłowe, warsztaty, biura i magazyny. Do niewolniczej pracy w zakładach wykorzystywano więźniów obozu.

Muzeum Auschwitz – praktyczne informacje. 

Do Oświęcimia można dojechać samochodem, pociągiem, autobusem lub specjalnymi busami. W Krakowie istnieje wiele biur i agencji turystycznych, które organizują wycieczki do Auschwitz (Auschwitz tours), w cenie mamy zazwyczaj przejazd w dwie strony oraz bilet wstępu. Nie wymaga się, aby Auschwitz-Birkenau zwiedzać z przewodnikiem (Auschwitz tours), ale jest to istotne, aby właściwie zrozumieć sens istnienia Muzeum i przesłanie, które ze sobą niesie. Ze strony internetowej Muzeum można pobrać ciekawe i bezpłatne materiały przygotowujące do wizyty, które będą szczególnie przydatne dla nauczycieli wybierających się w to miejsce z młodzieżą. Samo zwiedzanie trwa około 3 godzin, można wybrać opcję z obcojęzycznym przewodnikiem. Bilety warto wcześniej zarezerwować, ponieważ ilość zwiedzających w sezonie turystycznym bywa ogromna.

Musimy przygotować się na to, że odwiedzenie Muzeum, to ogromne przeżycie emocjonalne. Mimo to warto tak jechać, choćby po to by oddać cześć, tym, którzy tam zginęli. Zachowanie pamięci o strasznych zbrodniach hitlerowskich, być może powstrzyma świat przed popełnieniem podobnych błędów w przyszłości. Jeżeli myślimy o odwiedzeniu Muzeum z dziećmi, należałoby najpierw nakreślić im historię holocaustu i zastanowić się, czy rzeczywiście są na tyle dojrzałe, by zmierzyć się z jedną z największych tragedii ludzkości. Dodatkowo Muzeum serdecznie prosi, aby przebywając na jego terenie zachowywać się z należytą powagą i szacunkiem, szczególnie warto przypomnieć o tym młodzieży z wycieczek szkolnych, która nie zawsze w pełni wie gdzie się znajduje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *