Ogrzewanie elektryczne – czy to się opłaca

Czasy w których ogrzewanie elektryczne wiązało się bardzo wysokimi kosztami jego wdrażania i eksploatacji bez wątpienia przechodzi do przeszłości. W wielu budynkach może okazać się nawet bardziej opłacalne niż ogrzewanie na paliwa kopalne. By jednak mogło do takiego zjawiska dojść należy pamiętać o kilku ważnych szczegółach, które wpływają na ogół kosztów, które przyjdzie nam zapłacić w rachunkach za prąd, zakup i montaż odpowiedniego urządzenia oraz jego eksploatację.

Odpowiednia taryfa prądu


Nie od dziś wiadomo, że cena prądu w zależności od miejsca, przeznaczenia czy nawet godziny poboru jest zmienna. Kupując najprostszy grzejnik elektryczny ścienny za kilkaset złotych często musimy się pogodzić, że będzie on pobierał prąd praktycznie cały czas zarówno w droższych jak i tańszych taryfach. Dobrą praktyką o ile pozwalają na to warunki jest zainwestowanie w grzejnik akumulacyjny i kalibrację go w taki sposób by pobierał on energię elektryczną, podgrzewając wodę gromadzoną w dedykowanym zbiorniku, jedynie w godzinach, w których operator oferuje prąd w niższej cenie. Zwykle taka taryfa obowiązuje w godzinach nocnych od 22:00 do 6:00 a także od 13:00 do 15:00 i w niektóre święta.

Termoizolacja kluczem do opłacalności ogrzewania elektrycznego


Jeżeli Twój dom czy mieszkanie jest źle izolowane termiczne możesz mieć praktycznie pewność, że ogrzewanie elektryczne nie jest rozwiązaniem dla Ciebie. Tak jak to zostało wcześniej wspomniane wiąże się to głównie z niejednorodnością opłat za prąd w różnych godzinach. Efektywny i energooszczędny system ogrzewania elektrycznego w większości założeń opiera się na cyklicznym dogrzewaniu pomieszczeń w zależności od potrzeb domowników. W sytuacji gdy dom czy mieszkanie będzie szybko traciło ciepło postawieni zostaniemy w sytuacji wyboru pomiędzy życiem w niedogrzanych pomieszczeniach lub ogrzewaniem ich przez cały czas.

Możliwość łączenia z innymi źródłami ciepła


Grzejniki elektryczne świetnie spisują się jako dodatkowe źródło ciepła na cieplejsze okresy. Jednak w czasie srogich i długich zim może się okazać, że nie będą one wystarczająco efektywne lub przy zmiana na mniej energooszczędny tryb pracy odbije się poprzez bardzo wysokie rachunki. Dobrym wówczas rozwiązaniem jest postawienie na ogrzewanie hybrydowe łączce grzejniki elektryczne z ogrzewaniem zasilanym tradycyjnymi rodzajami paliw. Równie dobrym pomysłem jest połączenie systemu ogrzewania elektrycznego z panelami fotowoltaicznymi, które pozwolą na jeszcze większe oszczędności.

Reasumując ogrzewanie elektryczne może być bardzo opłacalne, jednakże należy potraktować ten rodzaj ogrzewania jako długotrwałą inwestycję, która zwróci się dopiero po jakimś czasie. Poza tym poza samą oszczędnością związaną z eksploatacją otrzymujemy metodę ogrzewania budynku, która jest nieporównywalnie wygodniejsza, a w nowoczesnych systemach praktycznie bezobsługowe i niezawodne, co jest nieocenione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *