Planując ułożenie kostki brukowej

W dzisiejszych czasach coraz częściej każdy z nas chce, aby otoczenie jego domu wyglądało zjawiskowo i nieszablonowo. Zapewnić nam to może chociażby kostka brukowa. Gdy planujemy taką inwestycję, czy też prace warto wcześniej zapoznać się z tym tematem.

Istotną kwestią są m.in. rodzaje kostki brukowej – jest ich kilka. Wyróżniamy m.in. kostkę brukową przemysłową, strukturalną, gładką, postarzaną, czy np. płukaną. Po zapoznaniu się z ofertą, jaką proponują nam sklepy budowlane, należy dokonać wyboru i zakupić najbardziej odpowiedni dla nas produkt. Kolejną równie ważna kwestią jest również układanie kostki brukowej. Warto wspomnieć, iż istnieją firmy, które zajmują się wykonywaniem takich usług, ale także taką pracę możemy wykonać sami. Nie ulega wątpliwości, że czynność ta nie należy do najtrudniejszych, ale jednak warto zapoznać się z podstawowymi kwestami dotyczącymi układania kostki brukowej.

POLECAMY: kostka brukowa Kraków – MK BRUK

Przede wszystkim istotne jest wcześniejsze wykonanie podbudowy i podsypki, które odpowiadają za stabilność i trwałość. Jeśli kostka ta przeznaczona będzie tylko i wyłącznie dla użytkowania przez samochody osobowe, to wystarczające jest zrobienie 20 cm podsypki. Jeśli natomiast zdecydujemy się, aby poruszały się na niej również samochody ciężarowe, to musimy zdawać sobie sprawę, iż podsypka powinna mieć około 40 cm. Przy tworzeniu podłoża warto również pamiętać o 4% spadku, który jest potrzebny, po to, aby woda mogła spokojnie, bezpiecznie odpływać. Gdy już podłoże będzie gotowe, należy zacząć układać kostkę, pamiętając o równych odstępach.

Na całości kostki rozprowadzamy później piasek, który musi zapełnić każdą ze szczelin, aby kostka była stabilna i trwała. Wszystkie wymienione wyżej czynności zapewnią nam świetny efekt naszej pracy, z którego z pewnością będziemy mogli być dumni i usatysfakcjonowani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *