O ekstrawersji i introwersji
Każdy z nas jest inny. To nie ulega wątpliwości. Wpływa na to wiele czynników – sposób wychowania, środowisko, cechy temperamentu czy osobowość. To na niej się dziś skupimy. Dlaczego ludzie mają problemy w zrozumieniu siebie? Co nas dzieli? Przyjrzyjmy się bliżej ekstrawersji i introwersji. W teorii są to dwie skrajności. Czy może jest coś, co je łączy.
1.Tworzenie trwałych przyjaźni
Mówi się, że introwertycy są lepszymi przyjaciółmi – zawsze wysłuchają, przemyślą sprawę i doradzą. Są oddani swojemu niewielkiemu gronu przyjaciół. Zapewne jest to prawda, ale nie zapominajmy, że ekstrawertycy żyją dla kontaktów z innymi. Czerpią z nich energię, są one dla nich budujące. Owszem, mają łatwość nawiązywania znajomość i chętnie wchodzą w nowe relacje, ale nie oznacza to, że zapominają o starych znajomych. Łakną towarzystwa. A do kogo najlepiej zadzwonić czy z kim się spotkać, jak nie z dobrym przyjacielem? Potrzeba ludzi nie oznacza powierzchowności relacji.
2. Chwila dla siebie
Znasz ten moment, kiedy wieczorem wracasz do domu po ciężkim dniu i jedyne, o czym marzysz to czas w samotności, kiedy możesz od wszystkiego (i wszystkich) odpocząć? No właśnie! Każdy czasem potrzebuje przestrzeni tylko dla siebie, chwili, by zebrać myśli lub też całkowicie je wyłączyć – nawet ekstrawertyk. Oczywiście na co dzień potrzebuje on więcej bodźców, ale pamiętajmy, że wszyscy mamy swoje granice.
3. Przemyśleć problem
Introwertycy więcej myślą – czy to nie krzywdząca opinia? Każdy człowiek myśli, tylko może te myśli inaczej wyrażać. Wspomniani introwertycy częściej formułują swoje przemyślenia w głowie i dzielą się co najwyżej wnioskami. W przeciwieństwie do nich ekstrawertycy raczej potrzebują omówić z kimś problem. Oni po prostu myślą na głos. To im pomaga przyswoić informacje i znaleźć rozwiązanie problemu.
4. Być w centrum uwagi
Ekstrawertycy potrzebują ludzi, chcą się nimi otaczać. Nie oznacza to, że zawsze muszą być w centrum zainteresowania. Nie w każdej sytuacji społecznej muszą czuć się jak ryba w wodzie. Publiczne wystąpienia nawet dla nich mogą być stresujące. Ba, są nawet nieśmiali ekstrawertycy, którym nadmierne zainteresowanie innych może sprawiać dyskomfort. Warto pamiętać, że z samego faktu bycia ekstrawertykiem nie wynika pewność siebie. I odwrotnie – introwertyk także może być osobą pewną siebie, zachowującą się śmiało wśród ludzi.
5. Optymistyczne nastawienie
Ekstrawersja czasami kojarzy się z tzw. śmieszkowaniem. To, że ktoś się dużo śmieje i żartuje nie musi oznaczać, że jest zawsze szczęśliwy. Ekstrawertycy również przeżywają trudności, mają gorsze chwile. Być może łatwiej im czasami spojrzeć optymistycznie w przyszłość, ale to nie znaczy, że można umniejszać ich problemom. Z kolei introwertycy nie muszą być największymi pesymistami, jakich znasz. Ich reakcje nie są po prostu tak entuzjastyczne i nie bije od nich taki entuzjazm – co nie jest jednoznaczne z widzeniem świata jedynie w czarnych barwach.
6. Potrzeba stymulacji
Ekstrawersja mówi nam o tym, jak wiele aktywności i kontaktów z innymi potrzebuje dany człowiek. Czy potrzebuje dużo doznań, stymulacji, czy dąży do interakcji z ludźmi? Ekstrawertycy mogą przetwarzać więcej bodźców bez odczuwania napięcia czy przeciążenia. Dlatego mówi się często o nich, że “nie potrafią usiedzieć na miejscu”. Nie oznacza to, że nie potrzebują odpoczynku. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nawet oni potrzebują czasem zwolnić i pobyć w samotności.
Wiele nieporozumień między ludźmi wynika z tego, że nie rozumiemy, że inni mogą myśleć, rozumieć, odczuwać czy zachowywać się inaczej niż my. Przypisujemy ludziom określone cechy zgodnie z panującymi stereotypami. Jest tak znacznie łatwiej. Uświadomienie sobie jaki ktoś naprawdę jest wymaga od nas więcej pracy. A czy dobrze znamy siebie samych? Gdzie umieściłbyś się na skali ekstrawersja – introwersja?
Pamiętaj, że możesz być gdzieś pośrodku – część zachowań możesz mieć bliższych introwertykom, a część ekstrawertykom. I to też jest właściwe. Nie ma dobrej czy złej osobowości – każda wiąże się z pewnym potencjałem. Jeśli zdasz sobie sprawę z tego, w którym miejscu jesteś, może to być dla Ciebie pomocne w dbaniu o siebie i zmaksymalizowaniu swojego potencjału oraz w lepszym zrozumieniu innych. Dowiedz się jak poznać własną osobowość.