Jak nauczyć dziecko tajników programowania

Postępująca informatyzacja zmienia zarówno otaczającą nas rzeczywistość, jak również wymaga zmian nawyków. Dotyczy to też planowania ścieżki zawodowej. Wiele z obecnych profesji będzie ewoluować, inne przejdą do historii. Świadomi zmian rodzice winni już teraz zastanowić się nad przyszłością swoich pociech. I nawet jeżeli trudno stwierdzić, kim chce w przyszłości być nasze dziecko, to warto wybrać kurs online, taki jak nauka programowania. Pojawia się pytanie, czy naukę programowania należy rozpocząć jak najwcześniej?

Rozwój wielu obszarów

Programowanie to nic innego, jak umiejętność logicznego myślenia, mająca na celu wyszukiwanie optymalnych rozwiązań. O ile dorośli programiści muszą być biegli w naukach ścisłych, to programowanie dla dzieci opiera się na nieco innych filarach. Podobnych, ale dopasowanych do poznawczych i intelektualnych zdolności dziecka. Poza logicznym myśleniem, kursy programowania dla dzieci rozwijają między innymi: samodzielność, koncentrację, myślenie analityczne i krytyczne, zdolności poznawcze, wytrwałość oraz kreatywność. I nawet jeżeli w przyszłości dziecko nie będzie pracować w branży IT, zdobyte umiejętności przełożą się na inne obszary. Przyszli humaniści, którzy w dzieciństwie uczyli się programowania, z pewnością będą bardziej samodzielni i pewni siebie. Podobnie ma się rzecz z przedstawicielami wolnych zawodów, pracownikami służby zdrowia czy technikami i inżynierami.

Kiedy zacząć naukę programowania

Idealnym rozwiązaniem byłaby nauka rozpoczęta w przedszkolu. Oczywiście lekcje dla najmłodszych są dostosowane do ich wieku, zarazem przyjmują formą zabawy. Przedszkolaki są chłonne wiedzy i ciekawe świata, ale szybko się zniechęcają. Dlatego nauka programowania dla dzieci to na początku rozwiązywanie łamigłówek czy układanie puzzli. Dzięki umiejętnościom tworzenia prostych aplikacji dziecko nabiera wiary we własne umiejętności i z czasem łatwiej będzie pojmowało bardziej skomplikowane kody.

Dla bardziej zaawansowanych

Specjalnie z myślą o nieco starszych dzieciach, chodzących do klas III-VIII szkoły podstawowej i uczniów szkół średnich, został stworzony kurs online InstaKółko. Program przewiduje opanowanie podstaw języków Python. Assembly i C++. Zdobyta wiedza będzie nie tylko zgodna z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki, ale też wykroczy poza materiały przeznaczone dla szkół. Co istotne, za jakość kursów programowania dla dzieci odpowiada Andrzej Gąsienica-Samek, wielokrotny medalista Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej. Nauka programowania online pod wieloma względami przewyższa tradycyjne formy nauki, z uczęszczaniem na korepetycje świadczone przez studentów włącznie. Cena też gra rolę, choć najważniejszy jest poziom kompetencji twórców platformy z kursami programowania dla dzieci. Poziom, który przekłada się na jakość nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *