Alkoholizm, kiedy się zaczyna
Masz upodobanie do piwa? Lubisz się napić, żeby się wyluzować? A może ktoś z najbliższej rodziny nie może obyć się bez codziennej dawki alkoholu? Jeżeli tak, miej na uwadze że alkohol to używka i szybko może uzależnić i wpędzić w chorobę.
Kiedy picie alkoholu zamienia się w chorobę
Nie każde picie alkoholu jest od razu uzależnieniem. Musimy pamiętać, że kultura słowiańska słynie z gościnności i bogatego stołu. Warto jednak zwrócić uwagę, czy osoba lubiąca pić alkohol nie wykazuje:
- tzw. głodu alkoholowego, czyli odczuwanie silnego pragnienia zażycia substancji zawierającej alkohol,
- brak kontroli nad wypijaną ilością trunków,
- reakcje abstynencyjne związane z odstawieniem alkoholu na dłuższy czas, np. drgawki mięśni, nadmierna potliwość, nudności, czy bezsenność,
- spożywanie alkoholu w stanach lękowych,
- samotne sięganie po używkę,
- picie dla złagodzenia stanów po nadużyciu alkoholu dnia poprzedniego,
- luki w pamięci, utrata świadomości lub ciągłości wydarzeń,
- agresja i nerwowość po spożyciu alkoholu,
- oraz pojawiające się stany lękowe.
Jakie kroki podjąć, by leczyć chorobę alkoholową
Najważniejszym jest pamiętać, że alkohol najczęściej jest ucieczką i formą radzenia sobie z problemami emocjonalnymi. Każda osoba uzależniona potrzebuje wsparcia, a nie potępienia. Alkoholizm może być negatywnym skutkiem innej choroby. Oczywiście są rożne formy pomocy, ale zanim wybierzemy formę leczenia, pamiętajmy że to osoba chora musi uświadomić sobie chorobę z jaką się zmaga. Osoby trzecie muszą pokazać problem, a nie nim obarczyć. Jest to bardzo ważne w terapii. Bo dopiero świadome podjęcie leczenia da właściwy skutek.
Formy pomocy przy leczeniu uzależnień
Spotkać możemy się w wieloma formami leczenie, oczywiście każdy chory wymaga indywidualnego podejścia i trzeba liczyć się, że nie każda metoda sprawdza się u każdego. W leczeniu można szukać:
- metod farmakologicznych, tutaj wszywka alkoholowa, której zadaniem jest wywoływanie reakcji alergicznej, która ma powodować zniechęcenie do spożywania alkoholu,
- terapii w grupie innych uzależnionych osób, wsparcie innych osób i pomoc specjalisty,
- detoksu organizmu związanego z podawaniem dużej dawki elektrolitów, witamin oraz środków uspokajających,
- leczenia, które może odbywać się w domu, ale są sytuacje naprawdę poważne, gdzie niezbędna jest hospitalizacja osoby uzależnionej.
Testy alkoholowe, metoda na domowe potwierdzenie uzależnienia
Pamiętajmy, że między piciem alkoholu, a uzależnieniem jest bardzo cienka linia. Nieraz status społeczny, pieniądze i ogólny obraz danej osoby nie pozwalają nam pomyśleć, że ta może mieć problem z alkoholem. Nie tylko bezdomni i osoby mające problemy finansowe sięgają po taką formę ucieczki od problemów. Warto zadziałać wcześniej, zanim dojdzie do tragedii. Upewnić się można, czy dana osoba jest uzależniona odpowiadając na testy ogólnodostępne w internecie. Nie bądźmy obojętni, walczmy o siebie i bliskich.