Zastosowanie diody LED
Dioda elektroluminescencyjna, potocznie zwana diodą LED, weszła do produkcji w latach sześćdziesiątych XX wieku. Jak sama nazwa wskazuje – zachodzi w niej zjawisko elektroluminescencji, czyli świecenia niewywołanego termicznie (w tym wypadku elektromagnetycznie). Za jej wynalazcę uważa się Nicka Holonyaka. Z czasem ulepszano ją w i modernizowano, dzięki czemu dziś znajduje szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, jaki w u indywidualnych klientów.
Diody LED są proste w montażu; nabyć można diody zamontowane na taśmie lub moduły LED (te ostatnie są wygodniejsze w użyciu i idealnie nadają się do powierzchni o nieregularnych kształtach). Wiodącą marką diod jest Samsung – moduł LED Samsung uważa się za najlepszy i najbardziej wytrzymały, przez co jest najchętniej kupowany. Szerokie zastosowanie diody LED znalazły w oświetlaniu reklam, banerów reklamowych, witryn sklepowych i tym podobnych, jednak także klienci indywidualni co raz częściej je wykorzystują – na przykład do dekoracji świątecznego drzewka, oświetlenia witryny w salonie czy też po prostu ozdoby. Moduły LED z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjne lampki nocne czy kinkiety w przedpokoju i korytarzu.
Dobree diody LED zużywają niedużo energii oraz mają dużą żywotność. Są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu są dużo bardziej funkcjonalne niż tradycyjne żarówki. Producenci oferują diody świecące w różnych; niektóre modele są zdalnie sterowane i można zmieniać ich kolory za pomocą dołączonego do zestawu pilota. Taśmy LED oraz moduły można zakupić 2 sklepach elektrycznych, marketach budowlanych oraz na aukcjach internetowych.