Zabezpiecz dom przed wilgocią
Budowa własnego domu to duże przedsięwzięcie. Oprócz sporych kosztów należy poświęcić również ogromną ilość czasu. Warto zatem zrobić wszystko, co tylko możliwe, aby zabezpieczyć go przed żywiołami, które mogą mu zaszkodzić. Oprócz powodzi oraz silnych wiatrów, na które najbardziej narażone są dachy domów, należy również bardzo uważać na wilgoć.
Wilgoć jest szczególnie niebezpieczna dla fundamentów oraz dla ścian w domu – często pierwsze oznaki zamoknięcia są prawie niezauważalne, ponieważ proces ten zachodzi pod powierzchnią ziemi, więc po prostu nie jesteśmy w stanie go zauważyć. Spostrzegamy, że dzieje się coś złego w sytuacji, kiedy skutki wilgoci pojawiają się już na ścianach i są widoczne. Pierwsze oznaki zobaczymy na ścianach piwnicy, oczywiście jeżeli dom jest podpiwniczony. Zamoknięcia widać czasem również od zewnętrz – wyglądają jak zacieki. Zdarza się, że ze ściany zaczyna odpadać tynk. Ściana jest wilgotna w dotyku i często brzydko pachnie. Jeżeli na ścianach naszego domu zaczną pojawiać się takie elementy, natychmiast trzeba przejść do najskuteczniejszego działania – kapilarne podciąganie wody może bowiem następować dalej, jeszcze bardziej osłabiając mury. Jedną z najskuteczniejszych metod zatrzymania wody jest iniekcja pozioma. Możemy wykonać ją sami lub wynająć specjalną ekipę.
Wilgoć jest niezdrowa
Wilgoć, a precyzyjniej – skutki wilgoci – są niezwykle niekorzystne zarówno dla murów domu, które są osłabiane, jak i dla człowieka. Pojawiający się na ścianach grzyb jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, podobnie zresztą jak nieprzyjemny zapach wilgoci. Należy również pamiętać, że pozbycie się grzyba i wilgoci z domu to naprawdę trudne zadanie – walka z nimi może trwać nawet przez kilka lat. Nie wystarczy tylko zamalować ściany – trzeba pozbyć się przyczyny, a nie skutków. Dlatego właśnie, jeżeli nie została poprawnie wykonana izolacja fundamentów podczas budowy, tak ważna staje się iniekcja pozioma, którą możemy wykonać później.