Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny – jaki wybrać

Piece gazowe dostępne na rynku dzielą się na podstawowe dwa rodzaje: jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Oba posiadają wiele zalet, jednakże nie są pozbawione wad. Czym więc kierować się przy wyborze urządzenia do podgrzewania wody? Czy któryś z systemów jest jednoznacznie lepszy?

Gazowy kocioł jednofunkcyjny


Jak sama nazwa wskazuje służy przede wszystkim do jednego zadania, którym jest ogrzanie wody w instalacji centralnego ogrzewania. By móc go podłączyć do instalacji zapewniającej ciepłą wodę w kranach niezbędne będzie zastosowanie dodatkowego wymiennika. W związku z tym piec taki zwykle zajmie dość dużo miejsca względem swojego dwufunkcyjnego konkurenta. Skutkuje to jednak wyższą utratą radiacyjną ciepła zgromadzonej wody. Woda gromadzona w zewnętrznych zasobnikach zwykle stosunkowo szybko traci ciepło, przez co musi być ona dogrzewana. Rozwiązanie takie w połączeniu z dobrym systemem cyrkulacji zapewnia bardzo krótki czas oczekiwania na ciepłą wodę. Dodatkowy zasobnik generuje straty postojowe, który może być zminimalizowany przez odpowiednią jego izolację. Wymaga on także poddawania go regularnej konserwacji, polegającej głównie na wymianie anody magnezowej. Jej wadliwe działanie zwiększa ryzyko i tempo powstawania korozji. Wszystkie te dodatkowe koszty po zsumowaniu potrafią w wielu przypadkach przewyższyć generowane oszczędności.

Gazowy kocioł dwufunkcyjny


Te kotły pozwalają na ogrzewanie zarówno wody użytkowej jak i tej przeznaczonej do ogrzewania mieszkania. Woda podgrzewana jest w nich przepływowo w czasie rzeczywistym. Nie wymagają podłączenia dodatkowego zasobnika, przez nie ma on większych ograniczeń jeżeli chodzi o miejsce montażu. Dzięki temu nie wymagają one wydzielania specjalnej kotłowni. Piec dwufunkcyjny charakteryzuje się zwykle nieco małą mocą rzędu 21-28kW. Ponadto nie współpracują one z systemami cyrkulacji, przez co by uzyskiwać ciepłą wodę w punktach poboru w zadawalającym czasie, należy montować je w bliskiej odległości od miejsc, w których będzie czerpana woda. Ciekawe rozwiązanie posiada również kocioł gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny, który dodatkowo odzyskuje znaczną część energii ze spalin. Dzięki wykorzystaniu zjawiska kondensacji pary wodnej powstałej po spaleniu gazu. Skutkuje to tym, że efektywność pozyskiwania w ten sposób ciepłej wody stanie się relatywnie tanie.

Reasumując można postawić tezę, że piece gazowe jednofunkcyjne znajdą większe zastosowanie w dużych mieszkaniach bądź domach jednorodzinnych. Natomiast wybór pieca gazowego do małych budynków np. domków letniskowych będzie lepszą opcją, głównie z racji na łatwość montażu i spuszczania wody z instalacji. Wybór pieca gazowego dwufunkcyjnego pomimo początkowych dużych kosztów sprawdzi się dobrze poza specyficznymi przypadkami praktycznie w każdym budynku.

Zarówno jedno-, jak i dwufunkcyjne kotły znajdziesz w ofercie sklepu https://arenalazienek.pl/pl/c/Kotly-i-piece-gazowe/213.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *