Czego nie wiemy o truskawkach

Sezon na truskawki to zawsze wielka (choć niedługa) uczta dla wielbicieli czerwonego owocu. Trudno się dziwić temu, że na przełomie wiosny i lata, na polskich bazarach, przez kilka tygodni ten przysmak dosłownie króluje, gdyż nasz kraj jest producentem absolutnie najlepszych truskawek na świecie. Okazuje się jednak, że oprócz nieziemskiego smaku i skojarzenia z latem, truskawki mają nam do zaoferowania wiele więcej. 

Mało kto wie, że truskawka powstała przypadkiem, przez zmieszanie dwóch gatunków poziomki (wirginijskiej i chilijskiej) około XVIII wieku. Przypadkiem! Strach pomyśleć jak niewiele dzieliło nas od tego, żebyśmy nigdy o niej nie usłyszeli i nigdy jej nie spróbowali. Największą jednak stratę odczulibyśmy w kwestii naszego zdrowia.

Truskawki a zdrowie

Czerwony przysmak to zdrowotna bomba. Wśród najważniejszych skutków ich konsumpcji można wymienić choćby:

  • poprawę apetytu i funkcjonowania układu trawiennego;
  • łagodzenie podrażnień i infekcji gardła;
  • wzmocnienie układu odpornościowego;
  • obniżanie poziomu cholesterolu
  • obniżenie ryzyka nowotworów;
  • obniżenie ryzyka chorób wieńcowych;
  • łagodzenie powikłań cukrzycowych;
  • wybielenie zębów;

Nieźle, prawda? Teraz wiosenno-letnie szaleństwo na punkcie truskawek staje się nieco bardziej zrozumiałe. Niech jeszcze jednym „za” w sprawie truskawek będzie fakt, że dzięki wysokiej zawartości witaminy C… pomagają łagodzić kaca!

Sadzenie i pielęgnacja truskawek

Sadzenie truskawek: niezawodny instruktaż który pozwoli nam podejść do tego w odpowiedni sposób. Sadzenie i pielęgnacja truskawek różnią się w zależności od gatunku, chociaż jest kilka kwestii, które są zbieżne we wszystkich przypadkach. Jeżeli już upewnimy się, w jakim czasie (wiosną czy jesienią) należy zasadzić naszą truskawkę, należy się upewnić, że gleba, którą posiadamy jest odpowiednio przepuszczalna i żyzna. To ważne o tyle, że truskawka zasadzona na odpowiedniej glebie nie będzie wymagała aż tak dużo opieki. Roślina dodatkowo musi być dobrze nasłoneczniona, co ma wpływ nie tylko na szybkość jej wzrostu, ale również na jakość owoców. Reszta jest tak naprawdę kwestią systematycznego nawożenia. Teraz i Ty możesz mieć swoje truskawki w domowym ogródku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *