Dieta sokowa, czyli jak oczyścić organizm z toksyn

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się dieta sokowa. Jak sama nazwa wskazuje, opiera się ona o zastąpienie produktów stałych sokami przyrządzanymi na bazie owoców i warzyw. Jak przebiega taka dieta i jakich efektów można spodziewać się po tego typu kuracji?

Dieta sokowa — co to takiego?

Głównym celem diety sokowej jest oczyszczenie organizmu z toksyn. Często jest ona stosowana u osób, które w najbliższym czasie planują przejść na dietę odchudzającą. Do tego typu diety należy się w odpowiedni sposób przygotować. W tym celu, na około 2 tygodnie przed planowanym jej rozpoczęciem zaleca się usunięcie z jadłospisu słodyczy i zwiększenie udziału owoców i warzyw.

Podczas diety sokowej, soki stanowią jedyną formę pożywienia. Optymalny czas trwania takiego detoksu to od 3 do 7 dni. Nie powinien on być dłuższy — przyczynić mogłoby się to bowiem do znaczących niedoborów pokarmowych.

Dieta sokowa obejmuje spożywanie 5 — 6 posiłków co około 3 godziny, na które składają się niesłodzone soki warzywno — owocowe. Ich łączna dzienna kaloryczność to około 1000 kalorii. Każdy dzień detoksu rozpoczynać należy od szklanki ciepłej wody z cytryną. W pierwszej połowie dnia zaleca się przyjmowanie soków owocowych, jak jabłkowy, pomarańczowy czy grejpfrutowy. W późniejszych godzinach wskazana jest natomiast konsumpcja napojów bazujących na warzywach, w szczególności zielonych. Aby urozmaicić nieco smak soków, dopuszczalne jest dodawanie do nich ziół i przypraw, takich jak kurkuma, mięta, tymianek, bazylia, kminek czy gałka muszkatołowa.

Jak należy postępować po zakończeniu takiej diety? Niezbędne jest wówczas stopniowe przyzwyczajanie organizmu do pokarmów stałych. W tym celu, do jadłospisu należy wprowadzać powoli surowe i gotowane warzywa, a w dalszej kolejności — jogurty, jajka oraz pieczywo. Lekkostrawne mięsa oraz ryby spożywać można dopiero na 3 dzień od zakończenia detoksu sokowego.

Zalety i efekty diety sokowej

Główną zaletą diety owocowej jest fakt, iż zawartej w niej owoce i warzywa są bogate w szereg witamin oraz minerałów. Zalicza się do nich między innymi witaminę K, C, kwas foliowy, beta karoten oraz potas. Owoce i warzywa to również cenne źródło polifenoli i antyoksydantów. Co więcej, soki owocowe dostarczają cukrów prostych będących paliwem dla organizmu.

Jakich efektów można spodziewać się przechodząc na dietę sokową? W ciągu trwającego kilka dni detoksu waga spać może o nawet 2 — 3 kilogramy. Jako że dieta sokowa skutecznie oczyszcza organizm z toksyn, redukuje uczucie zmęczenia i reguluje pracę układu trawiennego. W pozytywny sposób wpływa ona na kondycję skóry, wspomaga proces oczyszczania wątroby i nerek, wzmacnia układ odpornościowy i pomaga pozbyć się problemów ze snem.

Sprawdź również DETOX SOKOWY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *