Czym jest badanie ultrasonograficzne

Ultrasonografia, znana szerzej jako USG, to badanie wykonywane za pomocą urządzenia wykorzystującego do swojej pracy ultradźwięki. Wykorzystywane są w medycynie oraz weterynarii do obrazowania tkanek. Jest to całkowicie nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej, charakteryzująca się bardzo dużą dokładnością oraz szeroką dostępnością.

Aparaty USG krótka historia

Pierwsze ultrasonografy zostały wprowadzone do szpitali na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX wieku i wykorzystywane były najczęściej do badania płodu. Na przestrzeni kolejnych lat maszyny zostały udoskonalone, rozszerzając swoje zastosowanie kolejno o diagnostykę w obrębie sutków, kamieni żółciowych, nerek, aż w końcu również zastawek serca i naczyń krwionośnych. Dzięki szybkiemu rozwojowi technologicznemu, dzisiejsi rodzice mogą zobaczyć swoje nienarodzone dziecko w technologii 3D. 

W obecnych czasach badanie USG stało się jednym z najpopularniejszych, a aparat USG do jego wykonania jest podstawowym wyposażeniem każdej placówki medycznej. 

Urządzenie do badania USG

Obecnie mamy na rynku szeroki wybór wśród urządzeń do wykonywania badań ultrasonograficznych. Można znaleźć aparaty kompaktowe, przenośne lub przewoźne. Szeroki wybór zapewniają również głowice – niezbędny element każdego urządzenia. Dostępne są w przeróżnych wielkościach oraz o odmiennych kształtach, dobierane w zależności od tego, jakie miejsce mają obrazować. 

Aparat USG, ceny urządzeń 

Ceny aparatów USG zależą oczywiście od ich wielkości, budowy, dostępności poszczególnych funkcji oraz przeznaczenia. Ceny najtańszych zaczynają się od około 10 tysięcy złotych, ale za te bardziej zaawansowane technicznie zapłacić trzeba nawet kilkukrotnie więcej. Na rynku dostępne są także urządzenia używane, w proporcjonalnie niższych cenach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *