Dobudowa ganku – czy warto

Ganek, dobrze zaprojektowany, może być niemałą ozdobą każdego domu. Jeżeli nie był on postawiony przy budowie domu, to nic straconego! Zawsze można go dobudować, zyskując tym samym dodatkową przestrzeń w domu. A dobrze zaprojektowany będzie dodatkową ozdobą naszego domu. Jak się do tego zabrać i czy faktycznie warto? Czy decydując się taką dobudówkę, będziemy potrzebować specjalnych pozwoleń? 

Dobudowa ganku – dlaczego warto? 

Oczywiście, że warto! Ganek może być nie tylko przedłużeniem domu, pełnić funkcję tzw. wiatrołapu, ale może to być po prostu zwykłe zadaszenie oparte na filarach, które pełni raczej funkcję tarasu. Należy w tym momencie wspomnieć, że aby utrzymać estetyczny wygląd domu, to zadaszenie ganku musi być wykonane z tego samego materiału co dach. Jeżeli na jego pokryciu jest blacha trapezowa , to i na ganku ona musi być, bo np. blachodachówka  https://glinmet.pl/blachodachowka/ czy gont bitumiczny nie będą pasować do elewacji. Wróćmy teraz do pytania, dlaczego warto dobudować ganek? Przede wszystkim dlatego, że zyskujemy więcej przestrzeni oraz miejsce gdzie będziemy mogli przetrzymywać odzież, buty czy różne sprzęty np. rowerki dzieci. Do tego ganek chroni przed dostaniem się zabrudzeń wewnątrz domu. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, to warto pomyśleć o jego dobudowie. 

Jak to wygląda od strony prawnej? 

Czy dobudowa ganku wymaga jakichś pozwoleń? Tak, jeżeli jego powierzchnia będzie przekraczać 35m2 to wtedy konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeżeli jednak nasz ganek będzie miał mniejszy metraż, to możemy go wybudować bez pozwolenia, wystarczy samo zgłoszenie, że planujemy roboty budowlane. Ay uniknąć błędów w budowie i żeby mieć pewność, że dobudowana część nie będzie szpecić domu, lepiej powierzyć jej projekt wykwalifikowanemu architektowi. Doradzi on też jakich materiałów użyć i oczywiście jaką technologię należy zastosować, aby nie uszkodzić konstrukcji budynku. Wszystko po to, aby całość nie tylko wyglądała estetycznie, ale była oczywiście bezpieczna i spełniała wszystkie wymogi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *