Czy jestem uzależniony – domowy test na alkoholizm

Ludzie sięgają po alkohol zazwyczaj z jakiegoś powodu. Mogą to być różne uczucia, a także wydarzenia życiowe. Spożywanie alkoholu jest dozwolone, jednak należy robić to okazjonalnie. Wielu ludzi traci jednak umiar – trunek staje się nieodłącznym towarzyszem codzienności, pojawiają się problemy i konflikty z otoczeniem. Gdy bliscy zaczynają komunikować jednostce, że może mieć problem z alkoholem, to powinna ona wziąć taką opcję pod rozwagę.

Alkoholizm jest często zwany chorobą zaprzeczeń – chory wypiera ze swej świadomości to, że może być nałogowcem. Jednocześnie niejeden uzależniony się nad tym zastanawia. Zatem warto odpowiedzieć sobie na niżej wymienione pytania i wykonać test, który odpowie czy tak naprawdę mamy do czynienia z uzależnieniem od alkoholu.

Domowy test na uzależnienie od alkoholu

Niżej wymieniony test został zamieszczony na stronie Ośrodka Leczenia Uzależnień Morawica. Na niżej podane pytania odpowiadamy przecząco lub twierdząco, a następnie zliczamy wyniki. Oto pytania:

  • Czy odczuwałeś/łaś kiedykolwiek potrzebę przymusu picia?
  • Czy kiedykolwiek miałeś/łaś wrażenie o utracie kontroli nad piciem?
  • Czy kiedykolwiek wypijałeś/łaś tzw. klina po przepiciu?
  • Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się ciężko przechorować objawy po przepiciu lub próbach zaprzestania picia? (lęki, depresja, potliwość, wymioty, biegunki, itd.)
  • Czy Twoje reakcje na alkohol uległy zmianie? (czy potrzebujesz więcej pić lub zbyt szybko wprowadzasz się w stan odurzenia)
  • Czy podjąłeś/łaś decyzję o jakichkolwiek zmianach w organizacji życia spowodowanych piciem alkoholu? (np. zmiana pracy lub rezygnacja z innych dotychczasowych rozrywek czy planów)
  • Czy masz styczność z alkoholem w sposób dwutorowy? (codzienne picie przerywane okresami abstynencji)
  • Czy spożywałeś/łaś alkohol wbrew świadomości zagrożeń dla Twojego zdrowia i życia, a także dobru rodziny czy sytuacji materialnej w Twoim domu?

Jeśli po zadaniu sobie wszystkich wyżej wymienionych pytań, co najmniej 3 lub więcej okażą się twierdzące, to pewne jest, że dana jednostka ma poważny alkoholowy problem.

Test pozytywny – co dalej

W przypadku wyniku pozytywnej, chory powinien udać się na psychoterapię alkoholową. Powinien mieć na uwadze dobro swoje, jak i swej rodziny.

Warunkiem skutecznej psychoterapii jest pozostawanie w permanentnej trzeźwości. Tylko w ten sposób chory będzie w stanie na nowo zorganizować godne życie dla siebie i swej rodziny.

W zaprzestaniu sięgania po alkohol może pomóc wszywka alkoholowa. To niezawodny sposób na zaprzestanie sięgania po trunek. Działa na zasadzie warunkowego odruchu awersji do alkoholu pod groźbą utraty życia i zdrowia. Dzięki temu alkoholik będzie mógł w porę zatrzymać spadek jakości życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *